Pripojenie ďalšieho monitora (Windows 10)

Používanie viacerých monitorov vo Windowse 10

Pred zmenou nastavení externých obrazoviek sa uistite, že všetko je správne pripojené. Tu sú možnosti, ktoré máte k dispozícii:

Skontrolujte, či sú všetky káble správne pripojené k počítaču alebo doku.

V prípade že Váš notebook obsahuje HDMI konektor môžete pripojiť  monitor s HDMI vstupom, alebo použiť HDMI kábel na pripojenie notebooku ku televízoru s týmto vstupom a využiť TV ako druhý monitor.

POZOR – HDMI kábel prenáša aj zvuk do televízora a teda zvuk nepôjde z notebooku ale z TV prijímača, čo môže viesť k spätnej väzbe pri komunikácii cez Teams (takzvaná ozvena).

Nastavenie zobrazenia pre online školenie

(platné aj pre stolný počítač s viacerými monitormi)

Pre potreby školenia je vhodné nastaviť zobrazenie tak, aby sa na každej obrazovke zobrazoval samostatný obraz – rozšírenie obrazoviek.

Štandardne je  po pripojení externého monitora nastavené takzvané duplikovanie obrazu – teda obidva monitory zobrazujú rovnaký obraz.

Po zmene nastavenia budete na jednom monitore vidieť zdieľaný obraz obrazovky lektora a na druhom môžete kľudne pracovať.

Tu si môžete prezrieť inštruktážne video (len v angličtine)

Postup:

Po pripojení druhého monitora kliknite pravým tlačidlom na pracovnú plochu a vyberte možnosť Nastavenie obrazovky

V ponuke Obrazovka prejdite na nastavenie Viac obrazoviek a zvoľte možnosť Rozšíriť tieto obrazovky

V ponuke obrazovka môžete kliknúť na tlačidlo Identifikovať, aby ste zistili, ktorý monitor je označený ako Obrazovka #1 (Screen #1) – toto pomenovanie sa používa v programe Microsoft Teams, keď budete potrebovať zdieľať Vašu obrazovku lektorovi.

Usporiadanie obrazoviek - k máte viacero obrazoviek, môžete zmeniť ich usporiadanie. Táto možnosť je užitočná v prípade, ak chcete, aby usporiadanie obrazoviek zodpovedalo ich fyzickému usporiadaniu v domácnosti alebo kancelárii. V nastaveniach obrazovky myšou presuňte obrazovku na požadované miesto. Urobte to so všetkými obrazovkami, ktoré chcete premiestniť. Po nastavení požadovaného usporiadania vyberte položku Použiť. Posúvaním ukazovateľa myši naprieč jednotlivými obrazovkami otestujte nové rozloženie, aby ste sa uistili, že funguje podľa vašich očakávaní.